Vojtova metoda

"Já jsem to nevynalezl, já jsem to jenom našel." V. Vojta

Vojtova metoda

Prof. MUDr. Václav Vojta

Narodil se 12. 7. 1917 v Mokrosukách u Sušic a po studiu medicíny na UK v Praze se specializoval především na dětské pacienty. V roce 1968 emigroval do Německa a jeho metoda poté byla u nás zakázána. Číst více...

V Německu působil nejdříve v Kolíně nad Rýnem a následně pak v Dětském centru v Mnichově. Po roce 1989 se postoj k jeho dílu změnil a v roce 1990 byl jmenován profesorem na Karlově univerzitě v Praze. Celý svůj život zasvětil vývoji svého originálního diagnostického a léčebného postupu u dětí ohrožených hybnou poruchou a centrální parézou. Je nositelem řady ocenění a vyznamenání. Více o profesoru Vojtovi najdte např. na wikipedii.

Nejčastější otázky…

Co je Vojtova metoda?

Jedná se o léčebnou metodu, která spočívá v zaujetí konkrétní polohy (na zádech, břiše a na boku) se stimulací přesně daných míst na těle tzv. zón. Cíleným tlakem v zóně na těle aktivujeme v mozku vrozené pohybové vzory, které vedou ke zlepšení spontánního pohybu všech částí těla, prohloubení dýchání, zlepšení střevní peristaltiky, močového měchýře.

Proč Vám lékař doporučil specializovaného fyzioterapeuta a cvičení Vojtovou metodou?

U Vašeho děťátka lékař, ale často i vy sami rodiče, si povšimnete, že je něco „jinak“. Miminko nechce otáčet hlavu na obě strany symetricky nebo trvale jednu stranu vyhledává, i když už mu je víc jak 6 týdnů, špatně saje nebo tráví většinu času v úklonu hlavičkou, tělem, k jedné straně atd... A to vše (a mnohem více) umí ovlivnit Vojtova metoda. Je ověřená a v terapii dětí celosvětově aplikována. Fyzioterapeut, který se dětem rozhodne věnovat, musí absolvovat speciální odborný kurz Vojtovy metody certifikovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR, během něhož musí prokázat spoustu praktických i teoretických znalostí. Bez tohoto oprávnění nesmí fyzioterapeut na dětech aplikovat Vojtovu metodu.

Proč je Vojtova metoda tak výborná?

„Vojtův originální diagnostický postup umožnil zjistit ohrožení hybnou poruchou ještě dříve, než byly projevy hybné poruchy viditelné. Použitím jeho diagnostického systému můžeme zjistit ohrožení hybnou poruchou, indikovat terapii a tím vlastně předcházet rozvoji této pohybové poruchy nebo ji alespoň minimalizovat. Aplikace Vojtovy metody u ohrožených dětí znamená velkou naději pro děti samotné, tak i pro jejich rodiče“. (Bc. Věra Skaličková – Kováčiková, Diagnostika a fyzioterapie hybných poruch dle Vojty)

Jak terapie probíhá? Na sociálních sítích se píše, že je to hrozné, že dítě jen pláče…

Moc ráda bych Vás přesvědčila, že terapie Vojtovou metodou u kojenců není o bolesti! Ba naopak! Děťátko umístíme do dané určité polohy a v ní jej reflexně aktivujeme. Znamená to , že spouštíme spoustu (mimovolních) pohybů a to v rámci celého těla a to může děťátko nést nelibě, dyskomfortně. Každé děťátko má svou povahu, kterou se projevuje. Klidný přístup rodiče u cvičení jen děťátko utvrdí, že se spolu krátce pověnují cvičení a poté mohou pokračovat ve hraní, tulení :). Když rodiče pravidelně cvičí, často zpozorují, že dítě cvičí a potřebu pláče ani nemá. Troufám si říct, že to spolu zvládneme, protože nás spojuje společný cíl – pomoci k lepšímu pohybu Vašemu děťátku.

Indikace Vojtovy metody:

  • předčasně narozené děti s indikací Vojtovy metody
  • polohové deformity hlaviček - plagiocefalie
  • asymetrie ve vývoji
  • zpomalení psychomotorického vývoje
  • centrální koordinační poruchy (CKP)
  • periferní parézy horních, dolních končetin
  • pomocná terapie v ortopedické léčbě u vrozených pohybových vad (dysplazií kyčelního kloubu)
  • skoliozy, kyfozy…

Vojtova terapie je vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé k ovlivnění pohybových poruch. Důležitá je pak častá frekvence návštěv.

Kontraindikace, kdy nelze použít Vojtovu metodu:

  • akutní či zánětlivé onemocnění
  • horečnaté onemocnění nad 38 st.
  • průjmové onemocnění
  • zvracení
  • 2 – 10 dní po očkování (dle typu a reakce na očkování)
  • těhotenství
  • některá vážná onemocnění srdce a svalů, osteoporóza, osteogenesis imperfecta

Více informací o Vojtově metodě získáte na stránkách RL-CORPUS.

Máte dotaz?

Napište nám a společně nalezneme řešení.

Kontakt